Vi ste ovde: Naslovna

NOVOST

23.12.2020

Radionica prostorni partizani

Saradnja između Univerziteta Union Nikola Tesla i TU Berlina se nastavlja! 14. decembra docenti Marta Brković Dodig i Miloš Milovanović, doktorand Aleksa Babić sa programa za Arhitekturu UUNT-a, predavač i doktorand Zuzanna Tabackova i doktorand Lydia Grešakova sa TU Berlin organizovali su online radionicu ‘Prostorni partizani - prakse centralne i istočne Evrope u borbi za pravo na grad’. Radionica je okupila pojedince i kolektive iz istočne / centralne Evrope koji aktivno učestvuju u oblikovanju svojih gradova i 'borbi' za gradske prostore.

Sa inspirativnim ’prostornim partzanima’ iz organizacija:  Spolka (Slovačka), Gradska gerila, Škola urbanih praksi, Process / ArchiPlay, Ko gradi grad? Centar za kulturnu dekontaminaciju, Škograd, Ministarstvo prostora, ARQubator (Srbija), Valio (Mađarska), Expeditio / KANA (Crna Gora), Meleem (Makedonija) i Asocijacija za urbanu tranziciju / De-a-arhitectura (Rumunija), kao i domaćim i inostranim istraživačima, organizatori su razgovarali o konceptima, alatima, metodama, pristupima u kolaborativniom dizajnu i dizajnerskom aktivizmu, kao i vrednostima koje se transponuju kroz praksu pojedinaca i kolektiva u borbi za pravo na grad. Radionica je bila polazna tačka dužeg nastojanja da se ove prakse učine vidljivim, povežu njihove borbe, uspostave nova istraživačka partnerstva među učesnicima radionice i osmisle novi istraživački programi koji će se transformisati u budući istraživački projekat. Iz ovog sledi zanimljiv naučni rad i predlog istraživačkog projekta. Pratite nas i dalje i budite u toku!